Epic Flam

Yeşil ve masmavi şelaleler arasında büyüleyici fiyortlardan biri olan Flam’dayım.

I am in Flam where is between the green and blue waterfalls one of the fantastic fyord.

 

Geminin balkonundan ilk kare (: Ve burası şehrin merkezi! Çok küçük ama oldukça çok sevimli!

This is a first shot on balcony of cruise (: And This shot which you’ve seen is central of Flam! It is very small and quite nice!

 

Heyecan verici yolculuğa hazırız!

2 saat boyunca(gidiş-dönüş) Flam ve Myrdal arası(20km) yolculuk dağlar arasında nefes kesici manzaralaralara ve şelalelerle aşık olacaksınız.

Tam anlamıyla yolculuk, trene bindiğin andan itibaren başlıyor.

 

We are ready for exciting train journey !

The journey between Flam and Myrdal(20km)  during 2 hours (go and back), you will fall in love with braethtaking landscapes and fantastic waterfalls through the montains.

Actually in Flam the journey starts when you get in the train.

 

 

 

Yolculuk arasında muhteşem bir gösteri izlemek için trenden ineceksiniz. İndiğiniz anda nefes kesici bir şelale görecek ve etrafı saran bir müzik duyacaksınız! Gösteri boyunca müzikle birlikte şelalenin önünde dans eden bir oyuncu izleyeceksiniz!  Ancak bu muhteşem gösteri sadece 5 dakika sürüyor! ( Eğer Myrdal’dan Flam’a aynı trenle geri dönerseniz, 5 dakika daha izlenilebilir.) Zaman çok hızlı geçiyor!

In the middle of journey you will get off the train to watch the amazing show. You will see a breathtaking waterfall and hear the music around you!! This waterfall name is Kjosfossen. You will watch during the show  an actress dances with music in front of waterfall. This fantastic amusement takes 5 minutes! ( If you go back to Flam from Myrdal in the same train, it can be watched again more than 5 minutes! 😀 ) The time passes very fast!

Şehir merkezinden..

From the centre..

Çocuklar çok neşeli ve çok güzeller.. 🙂

The children are very happy and also they are so beautiful.. 🙂

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *