The City Warming Your Heart: Barcelona

İspanya’dan konu açıldığı an aklıma gelen tek yer Barselona’dır.

The first place that came to my mind is Barcelona, when someone mentions about Spain. 

Biliyorum çoğu kişi için de öyle 🙂 Çünkü gerçekten bu şehri yaşamak istersiniz, öyle bir büyüsü ve enerjisi var. Eylül’ü tercih ettim gitmek için. Neden bilmiyorum çok heyecanlıydım ilk kez bir yere gidiyormuşum gibi..

I know, everybody also thinks like me 🙂 You will fall in love with ‘Barcelona’, because this city is so wonderful that gets you hypnotized. I prefered to go in September. I was so excited as if i was travelling for the first time.

Otele yerleştikten hemen sonra kendimi dışarı attım. Gittiğim ilk gün pazardı ve doğal olarak hiçbir alışveriş merkezi ve dükkan açık değildi. Bu arada kaldığım otel Room Mate Pau, Katalunya Meydanı’nda ve La Rambla’ya yürüme mesafesindeydi.

After I checked in at the hotel, i got myself out immediately. The first day I arrived was Sunday. Nowhere was open: shopping malls, boutiques, some restaurants. By the way, the location of my hotel “Room Mate Pau” was so close to Las Ramblas by walking.

İlk olarak La Rambla Caddesinde başladım şehri dolaşmaya. Mağazalar kapalı olmasına rağmen deli bir kalabalık. Peki ben durur muyum? Nerede benim tapas’m? Nerede benim sangria’m? Derken kendimizi ‘Sukaldari’ de bulduk.

Firstly, I started walking around on the street “LAS RAMBLAS”. Although all the shopping malls and some restaurants were closed, It was very crowded here with tourists. Well, How can i keep calm? As i asked “Where is my tapas? Where is my sangria?”, we found ourselves in the Sukaldari:D

Sukaldari Tapas Restaurant

Başladık caddeyi gezmeye. Bayıldım bayıldım.. Hiç bitsin istemedim..Çok canlı çok hareketli burası. Barselona’nın kalbi burada atıyor diyebilirim. Gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel.La Rambla, Katalunya Meydanı’ndan, Christopher Columbus Meydanı’na kadar bitmeyen bir cadde. Sağında solunda küçük ara sokaklara da girip kendini kaybedebilirsin. Cadde üzerinde daha çok çiçek dükkanları, dondurma dükkanları, hediyelik eşya dükkanları bulabilirsin.

I loved this district. I never wanted that street to end.. Las Ramblas is really wonderful, fantastic and dynamic street. The heart of Barcelona beats in Las Ramblas. Day and night are both perfect.. Las Ramblas is bridging The Catalunya Square and The Monument for Christopher. You can also lose yourself in the narrow streets. You can find flower shops, ice cream shops, souvenir shops on the street more.

Las Ramblas

Cadde, sonlara doğru sabahtan akşama kadar kımıldamayan oyuncularla dolu. Değişik kostümlerle insanların ilgisini çekiyorlar doğrusu. Bence baya para kazanıyorlar bu işten. Aslında daha çok çeşitli figuranlar var ancak sürekli değişiyorlar. Fotoğraf çektirmek için önlerinde duran kutuya para atmanız yeterli ve birlikte poz verebilirsiniz 🙂 Çok tatlı değiller mi?? 🙂

There are also the street performers the end of Las Ramblas during the day. They attract the attention of people with their unusual costumes. I think, they earn a lot of money with their performance. If you want to take a photo with a street peformer, you must put some coins in their box. They are so cute, aren’t they? 🙂

‘Boqueria Market’ caddenin en ilgi çekici ve can alıcı gıda pazarı yeridir. Böyle bir büyüklük ve kalabalık görmedim. Neredeyse çarşı kalabalığının 2 katı..Benim gözümü alan egzotik meyvelerdi. Envai çeşit gıda var; et, balık, peynir, şekerlemeler, kurutulmuş meyveler.. Bunlar aklıma gelenler 25.000 çeşidi geçkin ürün satılıyor diye duymuştum. Ucuza gıda alışverişi yaparsınız ve mutlu bir şekilde çıkarsınız buna garanti verebilirim.

“Boqueria Market” is one of the most fantastic and bustling market on Las Ramblas. I have never seen such a crowded place. The market is almost two times more crowded than the street. The thing attracting me most was the exotic fruits. There are almost 25.000 variety of foods: fruits, dried fruits, vegetables, meat, fish, cheese, candies.. You can buy them at a low price.

Mercat de La Boqueria

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *