LOVE in Portofino

Rengarenk evlerle kaplı şirin limanıyla İtalyan Riviera’sının en büyüleyici balıkçı kasabası olan Portofino’ da kalbimin yarısını bırakacaktım.

I was to leave half of my heart in Portofino where is one of the most fantastic fishing town covered by colorful houses on the Italian Riviera.

Başlayalım bu güzel yolculuğu anlatmaya!!

Cenova’dan trenle Santa Margherita’ ya gittik ilk önce. Buradan tekneyle Portofino’ ya 15 dakika içinde varılıyor. Kararlıydık. Koca bir günü bu eşsiz yerde harcayacaktık. Heyecanlıydım. İçim içime sığmıyordu. Kıyıya yaklaştıkça ve muhteşem görüntüsüyle işte Portofino.

Let’s start to describe this amazing trip!

Firstly, We travelled to Santa Margherita from Genoa by train. Then, we got in boat to arrive Portofino in 15 min. We were going to intend spending time during the day in this amazing place. I was so excited. Portofino with its gorgeous scene was seen by approaching to coast.

Başlangıçta lüks yelkenli ve yatlar bizi karşıladı!

Luxury sail and yacths met us in beginning!

 

Ve küçük limanıyla karşınızda!

And here with its little harbor!

Bu muhteşem manzarayı tepeden izlemek için iner inmez Castello Brown’ a doğru çıktık. Çok doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Yemyeşil doğayı içimize çekerek tepeye tırmandık.

We had gone towards Castello Brown in order to see this amazing view from the top. I think we had made the right decision. We climbed turning around by absorbing this verdant nature.

İşte muhteşem manzara!

Here with amazing view!

Bir başka izleme noktasından kareler..

The shots from another watching view..

Ve kasabadan kareler..

And the shots from village..

Kısaca Portofino’da ya kendinizi unutacaksınız ya da aşkınızı bulacaksınız 🙂

In a few words, either you will forget yourself or you will find your love in Portofino 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *